SaferPass Blog

cropped-saferpass-logo-1.png

Mobilná bezpečnosť – podceňovaná hrozba?

mobile-security_1200x630

Po masovom boome v rokoch 2007 – 2010 vlastní smartfón drvivá väčšina mladých ľudí. Počet týchto zariadení na celom svete s veľkou pravdepodobnosťou pokorí v roku 2016 hranicu dve miliardy.

Napriek týmto číslam nie je povedomie o bezpečnostných hrozbách v mobiloch také, aké to bolo v uplynulých rokoch pri stolných počítačoch. Mobilná bezpečnosť väčšiny používateľov nedosahuje zďaleka takú úroveň a tieto hrozby sú často podceňované. Hackeri nespia, veľmi dobre si túto neznalosť situácie uvedomujú a práve cudzie mobilné zariadenia sú ich primárnym nástrojom, ako sa jednoducho dostať k citlivým informáciam.

Mobilná bezpečnosť: Ako sa ochrániť?

Hackeri využívajú hneď niekoľko nástrojov, ktorými dokážu vytiahnuť z vášho telefónu citlivé informácie. Toto sú najčastejšie scenáre, ako k narušeniu súkromia dochádza a ako sa dá pred takýmto hrozbami uchrániť.

Útok cez Wi-Fi

V neznámom prostredí by ste si mali dať na výber Wi-Fi siete poriadny pozor. Priemerný používateľ využíva na svojom telefóne o 10-100x krát viac Wi-Fi sietí ako pri svojom prenosnom laptope. Cez nezabezpečenú sieť vám pritom hrozí hneď niekoľko rizík – keďže dáta na nich sú nešifrované, teoreticky ich môže vytiahnuť ktokoľvek. Ešte väčším rizikom sú tzv. “honeypoty”, čo sú podvodné Wi-Fi siete.

Na nezabezpečených sieťach odporúčame vyhnúť sa prihlasovaniu, využívať len zabezpečené stránky (https://). Skúsení používatelia môžu využiť privátne VPN alebo SSH tunely.

Malware

Podľa štatistík Kaspersky Labs len v roku 2014 zaútočilo na účty mobilného bankovníctva 9x viac trójskych koňov, ako v roku 2013. Malware je v mobiloch na obrovskom vzostupe, no napriek tomu stále väčšina majiteľov smartfónov nemá nainštalovaný antivírus.

Pred vírusmi a trójskymi koňmi sa pochopiteľne ochránite dobrým antivírusom. Pre výber vhodného bezpečnostného softvéru pre Android sa inšpirujte tu, pre iOS tu. Veľmi dôležité je tiež pravidelne aktualizovať váš operačný systém, čo môže byť obzvlášť v prípade telefónov s Androidom problém.

Pokiaľ chcete mobilnú bezpečnosť posunúť na vyššiu úroveň pomôže vám práve správca hesiel, ktorý vás odbremení od jednotlivych bezpečnostných aktivít a všetko rieši za vás. Pamätá si vaše prihlasovacie údaje, vaše heslá a všetko drží pod najvyšším kryptovaním. Nieje toto najepšia a najjednoduchšia cesta k online bezpečnosti?

Ďalšie tipy pre mobilnú bezpečnosť

  • neklikajte na podozrivé články na Facebooku, vyskytujúce sa v poslednom období predovšetkým vo Facebookových skupinách.
  • sťahujte len mobilné aplikácie, ktoré poznáte, príp. také, ktoré majú viditeľne dostatok pozitívnych recenzií. Ale pozor! Pozitívne recenzie môže napísať aj bot.
  • platby kreditnou kartou a mobilné bankovníctvo využívajte len na domácej sieti, príp. tam, kde si môžete byť 100% istý.
  • aktivujte si phone tracker. Ak vám niekto telefón ukradne, veľmi ľahko ho nájdete. Využívajte funkciu odblokovania klávesnice pomocou rôznych patternov/odtlačkom prstov.

Hrôzostrašné štatistiky o mobilnej bezpečnosti!

  • v roku 2014 bola zaznamenaná viac ako miliarda útokov na smartfóny. (Breach Level Index)
  • smartfóny sú najzraniteľnejšími prostriedkami vôbec. Druhé sú sociálne média. (CyberEdge Group)
  • 75% aplikácií neprejde základným bezpečnostným testom. (Gartner)
  • od roku 2011 stúpol počet útokov na Android smartfóny o 188%, na iOS o 262%. (FireEye)

Aplikácie pre správu hesiel nie sú na trhu len tak. Spolahlivá ochrana vašej online identity nie len u desktopového klienta ale taktiež na mobilných zariadeniach. Práve Saferpass vytvoril plnohodnotnú náhradu desktopovej aplikácie – rozšírenie pre Google Chrome, ktoré umožňuje pridávanie a manažovanie vašich online účtov, šetrí čas automatickým prihlasovaním a predvyplnením vašich prihlasovacích údajov, automaticky ukladá nové účty pri nových registráciách a disponuje unikátnou službou Secure Me, ktorá vás dokáže bezpečne odhlásiť zo vzdialeného zariadenia, na ktorom je používateľ SaferPassu prihlasený.

Vyskúšajte SaferPass rozšírenie pre Google Chrome a začnite spravovať všetky svoje heslá rýchlo a jednoducho. Taktiež si môžete nainštalovať našu Ituness aplikáciu s ktorou získate prístup k svojim heslám priamo vo vašom Iphone.

 

SaferPass Business is also available
on other platforms

Stay up-to-date on the new platforms

SaferPass is not providing any new premium subscriptions,
if you need any further assistance please reach out to support@saferpass.com

Buy SaferPass Personal

Teams plan is coming soon

Type in your email and we will notify you when Teams plan is available.

Business plan is coming soon

Type in your email and we will notify you when Business plan is available.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

We’d love to hear from you

SaferPass is also available
on other platforms

Stay up-to-date on the new platforms