SaferPass Blog

Strata online identity

hackers_are_waiting_1200x500

Tématika straty alebo krádeže identity je dnes už pomerne rozšírená. Dáta netušiacich individuálov sú jednoducho príliš ľahkou korisťou pre zločincov. Je bežné, že média hlásia o krádežiach identity tisícov ľudí, preto je v dnešnej digitálnej dobe dôležíté si svoju identitu strážiť.

Prvým krokom je porozumenie faktom, ako strata identity funguje. Zjednodušené povedané sa jedná o prípad, kde jedna osoba predstiera, že je inou osobou. Tento akt môže mať veľa foriem, od používania niekoho mena, až po zmenu niekoho odtlačkov prstov.

Moderná strata identity je zákernejšia a používa viac technologických prvkov. Zlodeji identity môžu zneužiť jeden citlivý detail vašich osobných informácií, napríklad rodné číslo, spolu s verejne dostupnými informáciami ako plné meno a adresa, aby sa dostali k vašim kreditným kartam alebo majetku.

Dôvodom prečo sa online strata identity dotýka toľkých ľudí je jednoduchá skutočnosť, že sme zvyknutí zdieľať mnohé osobné informácie na ľahko dostupných miestach na internete. Meno, emailová adresa a heslo veľakrát úplne stačí na spôsobenie značnej škody.

Treba si uvedomiť, že nie každá osoba na internete je vašim priateľom alebo niekym, komu môžete veriť. Okrem jednoduchého zbierania informácií o vašom živote majú zlodeji identity mnohé iné, cielené spôsoby útoku. Môžu sa tváriť ako vaša banka alebo podobný subjekt a prostredníctvom falošnej stránky alebo emailu žiadať vaše prihlasovacie údaje. Môžu sa tváriť ako člen rodiny alebo kolega z práce, prípadne ukradnúť ich účet, aby sa dostali k tomu vášmu. Najviac prístupné obete straty identity sú tie, ktoré to neočakávajú, preto je kritické myslenie vašou najsilnejšou formou obrany.

Ako chrániť svoju online identitu

Okrem kritického myslenia je základom ochrany identity spôsob, akým narábate s osobnými údajmi. Skutočnosť, že také veľké množstvo ľudí zaobchádza so svojími údajmi nedbanlivo, uľahčuje zlodejom identity „zostavenie“ profilu. Žiadne opatrenia vám bezpečie nezaručia, nakoľko všetko, čo je digitálne môže byť napadnuté a akákoľvek ochrana prelomená, avšak máme pre vás niekoľko tipov, na čo si dávať pozor a ako sa stať „tažším cieľom“. S troškou šťastia sa vám vďaka týmto podarí odradiť zlodejov od samotného pokusu ukradnúť vašu identitu:

  • Overujte stránku alebo osobu, ktorá vás kontaktuje. Stránky s platnými SSL certifikátmi sú jednoznačné menej podozrivé ako tie bez nich a žiaden zamestnanec banky ani člen vašej rodiny vás o vaše prihlasovacie údaje – nech už za akýmkoľvek účelom – žiadať nebude.
  • Používajte silné a jedinečné heslá pre každé vaše konto. Zamyslite sa vážne nad používaním softvéru pre manažovanie hesiel.
  • Neinštalujte softvér, ktorému neveríte, alebo pochádza z pofiderného zdroja. Môže sa jednať o malware, ktorý zaznamená vaše prihlasovacie údaje a odošle ich priamo útočníkovi.
  • Zamyslite sa kriticky nad všetkým. Buďte opatrní, aké údaje zdieľate na sociálnych sieťach. Ak niečo znie príliš dobre na to, aby to bola pravda, jedná sa pravdepodobne o pokus ukradnúť vám identitu alebo peniaze.

Ak vám bola identita predsalen odcudzená, je veľmi ťažké sa chrániť pred potenciálnou krádežou majetku alebo iným zneužitím vášho mena a údajov. Treba okamžite konať a snažiť sa škodu čo možno najviac zmierniť. Neodkladne ohláste stratu akýchkoľvek dokumentov alebo kreditných kariet všetkým subjektom, ktorých sa to týka. Banka môže vaše karty zablokovať, prípadne zrušiť alebo vrátiť platby, ktoré boli vykonané bez vášho vedomia. Zmeňte si heslá k všetkým vašim kontám – to platí aj pre tie, ktoré sa zdajú byť nepostihnuté.

Na záver treba dodať, že byť trochu paranoidný môže byť veľmi nápomocné, ak sa to týka zabezpečenia vašej identity. Pomáha vám to uvedomiť si, že zlodeji môžu použiť aj ten najnevinnejší detail vášho osobného života k ich prospechu. Neznamená to však, že sa máte uzavrieť a schovať pred celým svetom, len aby ste dosiahli pocit bezpečia. Musíte iba opatrne zvažovať, kde, ako a hlavne ktoré údaje o vašej osobe zdieľate a ako sa pre prípadné útoky stať čo najmenej lákavým cieľom.

zdroje:
www.onguardonline.gov
www.staysafeonline.org

SaferPass Business is also available
on other platforms

Stay up-to-date on the new platforms

SaferPass is not providing any new premium subscriptions,
if you need any further assistance please reach out to support@saferpass.com

Buy SaferPass Personal

Teams plan is coming soon

Type in your email and we will notify you when Teams plan is available.

Business plan is coming soon

Type in your email and we will notify you when Business plan is available.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

We’d love to hear from you

SaferPass is also available
on other platforms

Stay up-to-date on the new platforms